اصطلاحات شیمیایی در کاتالوگ

آشنایی با اصطلاحات شیمیایی در کاتالوگ

شاید برای شما اصطلاحات استفاده شده در کاتالوگ ناشناخته باشد. مواد شیمیایی که در تولید محصولات استفاده می شود مواد آزمایشگاهی شیمیایی پایه می باشند. ما در ادامه سعی می کنیم این اصطلاحات را به شما معرفی کنیم.

پلی کربوکسیلات اتر

پلی کربوکسیلات اتر (Polycarboxylate ethers) یک ماده پایه می باشد. که در تولید افزودنی های بتن استفاده می شود. این ماده به اختصار (PCE) نام دارد. پلی کربوکسیلات اتر یک پلیمر بر پایه آب است. از پلی کربوکسیلات اتر در ساخت روان ساز بتن ، فوق روانساز بتن دیرگیر و کاهنده آب بتن نیز استفاده می شود. استفاده از این محصول در ترکیب بتن باعث افزایش دوام و استحکام بتن می شود. استفاده از این ماده شیمیایی در ترکیبات افزودنی های بتن باعث کاهش آب بتن از 5% تا 40% میشود.

سدیم گلوکونات

گلوکونات سدیم (Sodium Gluconate) یک نمک بر پایه ترکیبات آلی می باشد. این محصول از کربوهیدرات ها به دست می آید. استفاده از این ترکیب در بتن ، باعث می شود که سرعت واکنش هیدراتاسین سیمان پایین بیاید.. از این ترکیب به عنوان یک ماده جانبی در تهیه فرمول افزودنی های بتن استفاده می شود.

آنتی فوم

آنتی فوم (Defoamer) یک ماده افزودنی برای کاهش حباب بتن است. کاهش جذب سطحی آب در بتن ، باعث پایدار سازی حباب هوا در بتن می شود. بنابراین استفاده از افزودنی های کاهنده حباب برای خنثی کردن این خاصیت مفید است. آنتی فوم ها دو نوع هستند: آنتی فوم سیلیکونی – آنتی فوم الکلی

آنتی باکتریال

افزودنی های بتن عمدتا بر پایه ترکیبات آلی و آب هستند. همین مساله باعث می شود به مرور زمان یک محیط مناسب برای رشد انواع باکتریی و میکرب ها باشند. این فرایند باعث ایجاد آلودگی و یا بوی بد در محیط استفاده شده می شود. از این رو از مواد آنتی باکتریال (Antibacterial) در ساخت محصولات شیمی ساختمان استفاده می شود.

سدیم نفتالین سولفونات

سدیم نفتالین سولفونات (Sodium Naphthalene Sulfonate) شامل پلیمرهای سنتزی بر پایه نفتالین هستند. این مواد با گروه های عاملی سولفونات فعال شده و با مکانیسم دافعه الکترواستاتیک باعث افزایش دافعه بین ذرات سیمان می شود. این ترکیبات باعث کاهش مصرف آب بتن تا 20% می شود.

کلسیم لیگنو سولفونات

کلسیم لیگنو سولفانات (Calcium Ligno sulfonate) شامل ترکیبات طبیعی بازیافت شده از صنایع چوب و کاغذ است. این مواد طی یک فرآیند شیمیایی پالایش می شوند. این ترکیب با گروه های عاملی سولفونات فعال شده و با مکانیسم دافعه الکترو استاتیک باعث می شود که بین ذرات سیمان دافعه شکل گیرد. استفاده از این ماده در افزودنی های بتن باعث کاهش آب بتن تا 15% می شود.

انواع رزین

ما در یک مقاله مجزا به طور کامل انواع رزین های مورد استفاده در ساخت محصولات شیمی ساختمان را معرفی کرده ایم. برای مطالعه آن مقاله اینجا کلیک کنید. مقاله به طور کامل انواع رزین شامل رزین اپوکسی و … را توضیح می دهد.

شیمی ساختمان با نزدیک به نیم قرن سابقه تولید محصولات شیمی ساختمان، قدیمی ترین شرکت در این حوزه می باشد. محصولات ما علاوه بر بازار داخلی به کشورهای دیگر صادر می شود. توجه داشته باشید که به هنگام خرید، محصول را با نام شیمی ساختمان و نشان ما خریداری نمایید.

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *