آزمایشگاه رزین و آزمایشگاه افزودنی های بتن

آشنایی با انواع رزین

آشنایی با انواع رزین

یکی از مواد پایه در تولید محصولات شیمی ساختمان ، انواع رزین است. از انواع رزین در تولید چسب بتن ، چسب کاشی و سرامیک ، اندودهای ضد آب کننده سطوح بتنی و رنگ و پوشش های صنعتی استفاده می شود. ما در ادامه به معرفی ماده رزین و انواع آن می پردازیم.

رزین یک ترکیب طبیعی و یا مصنوعی است که چسبندگی بسیار بالایی دارد. این ماده تحت شرایطی سخت می شود. رزین حلال در الکل می باشد و مطلقا در آب قابل حل نیست. رزین های طبیعی در طبیعت یافت می شود و از گیاهان به دست می آید. مثال: شیره درخت کاج یک رزین طبیعی است. در گذشته از رزین های طبیعی برای مصارف زیادی استفاده می شده است. ما در اینجا بنا نداریم که در خصوص رزین های طبیعی صحبت کنیم. هدف ما معرفی انواع رزین شیمیایی است که در صنعت شیمی ساختمان کاربرد دارند.

رزین های مصنوعی که در شرایط آزمایشگاهی تولید شده اند:

  • رزین اپوکسی
  • رزین پلی استر غیر اشباع
  • رزین وینیل استر
  • رزين اكريليك ترموپلاست
  • رزین های پلی اورتان
  • رزین های فوران

انواع رزین اپوکسی

رزین های اپوکسی پر کاربردترین رزین در صنعت شیمی ساختمان می باشد. از رزین های اپوکسی در تولید پوشش های صنعتی استفاده می شود. پوشش های صنعتی با پایه رزین اپوکسی مقاومت بالایی را در برابر مواد اسیدی رقیق و قلیایی دارند. با اینحال این پوشش ها در برابر اسیدهای غلیط و حلال ها آسیب پذیر هستند. رزین های اپوکسی با استفاده از سخت کننده های پلی آمینی استفاده می شوند. این سخت کننده ها عبارت اند از الیفاتیک پلی آمین ها ، آروماتیک پلی آمین ها ، سیکلو آلفاتیک پلی آمین ها.

رزین های اپوکسی چسبندگی بسیار بالایی به سطوح فلزی و بتنی دارند. مخصوصا این رزین ها رنگ پذیر می باشند. دو تا از محصولات شیمی ساختمان بر پایه اپوکسی می توان فرکوتک 80 و ZR را نام برد کهشرکت شیمی ساختمان با استفاده از انواع رزین اپوکسی سالونت فری ، رزین اصلاح شده اکریلیک ترموپلاست و امولسیونی انواع محصولات پوشش های صنعتی را تولید کرده است. از انواع پوشش اپوکسی برای محافظت از سطوح بتنی در برابر مواد شیمیایی ، ضربه های مکانیکی و سایش استفاده می شود. این محصولات را می توانید در بخش رنگ و پوشش های صنعتی ببینید.

رزین های پلی استر غیر اشباع

طیف دیگر رزین های مورد استفاده در صنعت شیمی ساختمان ، رزین پلی استر غیر اشباع است. این نوع رزین ها نیز به عنوان پوشش استفاده می شود. برخی از این رزین ها برای واکنش کامل نیاز به گرما دارند و در مجاورت مواد قلیایی همچون بتن واکنش صابونی می دهند. این رزین ها در مجاورت اکسیژن هوا هیچگاه سخت نمی شوند. بنابراین لازم است پس از اجرا، پوشش به وسیله پارافین پوشانده شود تا از رسیدن هوا ممانعت شود.

این رزین ها در برابر اسیدهای اکسید کننده مقاومت بسیار بالایی دارند. این مساله جزو مزیت های برتر این دست از رزین ها می باشد.

کاربرد انواع رزین در تولید رنگ

انواع رزین وینیل استر

این نوع از رزین مشابه خانوادهه رزین های پلی استر غیر اسباع می باشد. رزین های وینیل استر خاصیت الاستیسیته بالایی دارند. بنابراین به هنگام سخت شدن انقباضات پلیمیری کمتری را دارند. هچنین چسبندگی آنها به بتن و فولاد نیز بالاست و مقاومت بالاتری در برابر حلالها دارند. قیمت آنها نسبت به رزین های پلی استر غیر اشباع بالاتر است.

رزین اکریلیک ترموپلاست

رزین اکریلیک ترموپلاست اصلاح شده برای تولید انواع رنگ های ترافیک سرد مورد استفاده قرار می گیرد. محصول تولید شده بر پایه این نوع رزین برای رنگ روی آسفالت مناسب است. از این رزین برای ساخت رنگ های استخری نیز استفاده می شود. این رزین یک مایع شفاف است. نوع حلال تولودن می باشد که در حلال های کتونی و آرماتیکی قابل حل است. همچنین در الکل ها و آلیفاتیک های غیر محلول نیز قابل حل است. فرکوتک 75 به عنوان رنگ استخری و فرکوتک 500 به عنوان پوشش ترافیکی برای رنگ روی آسفالت تولید می شود.

انواع رزین پلی اورتان

این گروه از رزین ها تنوع بسیار زیادی دارند. با استفاده از رزین های پلی اوتان می توان پوشش هایی با خاصیت الاستیکی بالا و نرم تولید کرد. همچنین می توان پوشش های بسیار سختی را تولید کرد که مقاومت سایشی بالایی دارند. در زمان اجرا بایستی رطوبت هوا و سطح با دقت بررسی و کنترل شود. این رزین ها رد برابر رطوبت بسیار حساس هستند. در مجاورت رطوبت به فوم بتن تبدیل می شوند.

رزین فوران

رزین های فوران را نمی توان بدون لایه واسطه بر روی سطوح بتن و یا فلزی استفاده کرد. این مساله به دلیل استفاده از کاتالیزورهای اسیدی برای سخت کردن این رزین است. که باعث خوردگی سطح می شود. پوشش های صنعتی ساخته شده بر پایه رزین های فوران در برابر انواع مواد خورنده چون قلیاها و اسیدها مقاومت خوبی دارند. همچنین در برابر انواع حلال ها نیز مقاوم هستند. از این نوع رزین در پیت ها ، سامپ ها و کانال های در معرض مواد خورنده استفاده می شود. البته شایان ذکر است که پوشش های بر پایه رزین فوران در برابر اسید نیتریک و سدیم هیپوکراید و نظایر آن مقاوم نیستند. این پوشش ها رنگ پذیر نیستند چرا که رزین فوران رنگ سیاهی را دارد.

رزین های امولسیونی

امولسیون به معنای شیری شدن است. این کلمه از ریشه لاتین to milk می باشد. امولسیون ترکیبی از 2 یا چند ماده می باشد که در حالت معمولی قابلیت مخلوط شدن ندارد.

همانگونه که در بالا اشاره شد و رزین ها را معرفی کردیم، این ترکیبات در ساخت محصولات شیمی ساختمان به وفور استفاده میشود. چسب بتن ساخته شده بر پایه رزین ها ، چسب کاشی ساخته شده بر پایه رزین ، رنگ ها و پوشش های صنعتی همگی جزو مواردی هستند که اشاره شد. شیمی ساختمان به عنوان قدیمی ترین شرکت تولید کننده دارای محصولات متنوع مورد نیاز بازار مصرف است. شایان ذکر است که محصولات ما با نام شمی ساختمان و آرم ما تولید می شود. در هنگام خرید اصالت کالا را بسنجید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *